NAJGORI STRAH: Imate li zbog ovog simptoma rak? Evo šta bi moglo biti istina…
Koliko ozbiljno treba shvatiti nagle simptome koji vas u sekundi uvjere da ste u zdravstvenoj opasnosti, da bi već u sljedećem trenutku nestali?
Foto: ilustracija
[AdsWithin]Nekada se vaše tijelo iznenada protrese, zbog iznenadnog spazma, ili naglog probadajućeg bola u grudima. Mozak vam brzo radi. Da li da odmah zovem ljekara? Da li da se pretvaram da se ništa nije desilo?
Dag Livud iz Kanzas Sitija je svoj simptom odmah protumačio najgorim scenarijom. Njegov problem – vidio je krv u stolici. “Uplašio sam se”, kaže Livud, četrdesetjednogodišnji agent osiguranja koji je u odličnoj formi. “Odmah sam pomislio na rak debelog crijeva, i bio sam siguran da sam mrtav čovjek.”
Na njegovo veliko olakšanje, krv u stolici se slijedećih dana nije ponavljala. Ipak, bio je dovoljno uplašen da zakaže pregled kod svog ljekara. Veoma brzo, našao se u gastroenterološkoj ambulanti, čekajući da mu ljekar uradi kolonoskopiju. Nalaz je bio uredan, nije bilo raka ni drugih ozbiljnih bolesti, samo analna fisura, mala pukotina kože i sluzokože na samom analnom otvoru. Ipak, baš kao vozač koji je odveo havarisani automobil automehaničaru i rekao: “Motor mi se potpuno istopio”, ni Livudu se nije u potpunosti vratilo povjerenje u njegovu mašineriju.
Niko od nas zapravo i nema potpuno povjerenje, s obzirom na različite probadajuće bolove, grčeve, klokotanja i krckanja koja nas iznenade u nekom trenutku. Da li su to znaci ozbiljnih poremećaja ili samo bezopasna, kratkotrajna odstupanja od stabilnog stanja? Uz pomoć naših iskusnih ljekara, koji su se sa svim tim već sretali, napravili smo ovaj vodič za tumačenje iznenadnih tegoba.
Probadajući bol u grudima
Najgori strah: srčani udar
Najvjerovatniji uzrok: mišićni spazam
“Ovo je noćna mora svakog muškarca”, kaže dr Rejd Blekvelder, profesor porodične medicine. “Ali ako bol prolazi relativno brzo, nema razloga za brigu.” Iznenadni, intenzivni bol u grudima je vjerovatno samo znak grča međurebarnih mišića.
Nekad se javlja i iznenadno sijevanje sa lijeve strane grudnog koša, što većinu neupućenih osoba ubjedi da se radi o srčanom udaru. Ipak, riječ je o bezopasnom bolu čiji uzrok nije poznat, a koji može potrajati od nekoliko sekundi, do nekoliko minuta. Najčešće se javlja kod djece i tinejdžera, ali nije rijedak ni kod mlađih muškaraca.
Međutim, pojava jakog bola u grudima (najčešće tačno iza grudne kosti), praćenog slabošću, mučninom, znojenjem i osjećajem nedostatka daha, vjerovatno znači upravo srčani udar. “Kao opšte pravilo treba uzeti da svaki bol koji duže traje, treba ozbiljno shvatiti”, kaže dr Blekvelder. Odmah pozovite hitnu pomoć, a dok čekate da ona stigne, sažvaćite tabletu aspirina koji će usporiti zgrušavanje krvi i poboljšati krvotok u srcu.
Trzajevi očnog kapka
Najgori strah: amiotrofična lateralna skleroza
Najvjerovatniji uzrok: spazam mišića kapka
“Mi ovo stalno srećemo u praksi”, kaže dr Čarls Katler, internista. Pacijenti obično misle da je grčenje kapka rani simptom neke užasne bolesti, kao što je amiotrofična lateralna skleroza (ALS), progresivna, degenerativna bolest koja zahvata nervne ćelije u mozgu i kičmenoj moždini. “Međutim, ovi trzajevi, iako često dosadni i nekontrolisani, obično su sasvim bezazleni”, kaže dr Katler.
Medicinski izraz za ove trzajeve je – blefaro-spazam. To je jednostavno odraz nekontrolisanog grčenja mišića u očnom kapku. Ovi spazmi se pojavljuju iznenada i ponavljaju svakih nekoliko sekundi tokom par minuta, a epizode trzajeva mogu trajati i do nekoliko nedjelja. Tačan uzrok zasad nije poznat, ali kao vjerovatni krivci označavaju se stres, umor i kofein.
Klecanje koljena
Najgori strah: teško oštećenje zgloba
Najvjerovatniji uzrok: slabi kvadricepsi
Koljeno nekada može tako naglo da popusti, da pomislite da vas je metak pogodio u nogu. Preskok ili krckanje koje tada osjetite posljedica je “refleksne inhibicije” vašeg kvadricepsa. U pitanju je zaštitni refleks, isti kao onaj koji se javi kad ugazite na ekser. Vaš kvadriceps pokušava da sačuva bolno koljeno tako što uklanja teret sa njega. Labavost koljena je verovatno znak da se potrošila hrskavica ispod čašice koljena, čija je uloga da amortizuje pokrete, a to vodi u sindrom patelofemoralnog bola.
Rješenje – jači kvadricepsi koji smanjuju stres koljena apsorbujući težinu i udarce. Da biste ojačali kvadricepse, počnite sa ispružanjima koljena. Lezite na leđa i postavite zamotan peškir ispod povrijeđenog koljena. Ispravite nogu, držite tako 5 sekundi, a zatim opustite. Radite deset ponavljanja, dvaput dnevno.
Da biste smanjili patelofemoralni bol, radite vježbe za gluteus medius, mišić kuka koji pokreće butinu. Lezite na bok, leđima okrenuti zidu, sa zadnjicom naslonjenom na zid, a kukovima i koljenima savijenim za 45 stepeni. Ne razdvajajući pete, podižite gornje koljeno, otva-rajući i zatvarajući noge kao školjku. Nakon 15 do 20 ponavljanja se okrenite i vježbajte drugom nogom. Uradite 2 do 3 seta svakog drugog dana.
Jaka glavobolja
Najgori strah: tumor na mozgu
Najvjerovatniji uzrok: tenziona ili klaster glavobolja
Svako ko dobije jaku, iznenadnu glavobolju, odmah pomisli da ima tumor na mozgu. Uprkos mnogim tumorima mozga koji se pominju na TV-u, oni zapravo i nisu tako česti. Ono što je mnogo češće, kaže on, su obične jake glavobolje, kao što je migrena, tenziona glavobolja, ili klaster glavobolja. Migrena proizvodi jak, pulsirajući bol, obično lokalizovan sa jedne strane glave. Često je prate mučnina i preosetljivost na svjetlost. Još jedan bitan podatak – osobe koje boluju od migrene, obično prvi napad imaju prije svoje dvadesete godine.
Ako imate preko 40 godina i niste ranije imali glavobolje, vjerovatno imate tenzionu ili klaster glavobolju. Tenziona glavobolja stvara osjećaj tupog pritiska ili stezanja glave (naročito čela), dok se klaster glavobolja ispoljava iznenadnim jakim bolom, tipično lokalizovanim sa jedne strane lica, najjačim u predjelu oka. Simptomi tumora mozga zavise od njegove veličine, lokalizacije i brzine rasta, a najkarakterističniji simptom su jutarnje glavobolje.
Ako se često budite sa glavoboljom, javite se lekaru da biste isključili mogućnost tumora. Takođe treba da odete na pregled ako se vaša glavobolja pogoršava u situacijama koje povećavaju pritisak unutar glave, kao što su kijanje, kašalj ili fizička aktivnost.
Bol ispod pazuha
Najgori strah: limfom
Najvjerovatniji uzrok: mišićni spazam
Oštar bol pod pazuhom koji se naglo pojavljuje i brzo nestaje, vjerovatno je posljedica mišićnog spazma, ali može biti izazvan i pleuritisom, upalom plućne maramice. Pleuritis je obično uzrokovan infekcijom, a ispoljava se bolom u pazuhu koji se tipično pojačava kad pacijent duboko udahne. Masaža i lagano istezanje ruke mogu smanjiti spazam, dok nesteroidni antiinflamatorni lijekovi smanjuju bol.
Ako je bol u pazuhu tup, a pritom možete da napipate sitne čvoriće, bolno osjetljive na dodir, onda vjerovatno imate otok limfnih čvorova. To se redovno dešava kad se vaš organizam bori sa nekom infekcijom. Otok može biti i znak limfoma, ali su šanse za tako nešto veoma, veoma male. Javite se ljekaru ako postoji bilo kakav otok, ili dugotrajan bol.
Krv u stolici
Najgori strah: rak debelog crijeva
Najvjerovatniji uzrok: hemoroidi ili analna fisura
Ako primjetite svijetlo crvenu krv u WC šolji, ili iste takve mrlje na toalet papiru, vjerovatno imate hemoroide, ili analnu fisuru, naročito ako imate bol i osjetljivost analnog predjela. Analna fisura, što zvuči gore nego što jeste, predstavlja samo malu pukotinu na kožno-sluzokožnoj granici analnog kanala. Fisura se može javiti tokom prolaska veće, tvrde stolice i tipično zacjeljuje sama od sebe. Duboke, hronične fisure nekad zahtijevaju hiruršku intervenciju.
Tamnocrvena krv pomiješana sa stolicom, ukazuje na mjesto krvarenja negdje u gornjim dijelovima gastrointestinalnog trakta. Ako je krvarenje bezbolno, uzrok može biti polip debelog crijeva, ili unutrašnji hemoroidi. Pojava stolice crne kao katran ukazuje na krvarenje iz početnih dijelova gastrointestinalne cijevi, obično iz čira na želucu ili dvanaestopalačnom crijevu. Ako se krvarenje ponavlja, javite se ljekaru i zakažite endoskopski pregled da biste isključili tumor.
(Doznajemo.com/Piše: Džim Gorman, Men’s Health/B92.net)