REVOLUCIJA IZ TOYOTE: Idu na reli utrku s automobilom koji pogone vodikove gorivne ćelije

toyota-fcv

Pripreme za početak prodaje nove Toyota limuzine nazvane FCV (fuel cell vehicle), pogonjene gorivnim ćelijama, u punom su jeku, a kao dio nastojanja da promovira ovakav pogon, Toyota je jedan automobil odlučila prijaviti na reli.

Naime, Toyota FCV treba učestvovati na posljednjoj utrci reli prvenstva Japana, na Shinshiro reliju čiji je termin održavanja 1. i 2. 11. u Aichi prefekturi.

Na 285 kilometara dugoj stazi trebao bi se pojaviti tek minimalno modificirani FCV s pogonskom grupom snažnom 134 KS.

Očekuje se da će prijavljeni FCV prevaliti kojih 800 km s jednim punjenjem vodika, a kada se i ukaže potreba za dolijevanjem goriva, ono je brzo kao kod benzinskih automobila.

Ovaj nastup priprema je za pojavljivanje Toyota automobila pogonjenog gorivnom ćelijom, baziranog na modelu Prius na tržištu.

Početak prodaje novog automobila u Japanu je najavljen za četvrti mjesec 2015. godine, a u SAD i Europi bi prodaja trebala krenuti na ljeto iste godine.

Spomenimo kako je Toyota jedan od jačih zagovornika tehnologije gorivnih ćelija.

Za manje upućene radi se o vozilu na električni pogon, koje se pokreće elektromotorom snage 100 kW, a struju dobiva iz vodikovih gorivnih ćelija. Prvo pojmovno, ne kaže se ‘gorive’, jer ne gore, nego su od goriva (fuel cell).

A sada suštinski: gorivne ćelije elektrokemijski proizvode električnu struju iz goriva – vodika. Slične su bateriji, ali se snabdijevaju vodikom i kisikom te se ne mogu isprazniti. Dakle, svojevrsne su protočne baterije. Mnogi misle da su nastale nedavno, a izumio ih je 1839. Sir William R. Grove. Postale su aktuelne tek početkom svemirskog programa. Gemini je koristio membranske gorivne ćelije, a Apollo alkalijske. Apollo 13 je umalo stradao, jer zbog gubitka kisika iz rezervoara nije mogao proizvoditi struju ćelijama goriva. Space Shuttle koristi alkalijske ćelije.

Nakon što je 1997. Chrysler prikazao prvi koncept, svi veći proizvođači automobila napravili su prototipove, samo je Mercedes napravio desetak koncepata, a u europskim metropolama već voze autobusi Mercedes Citaro s gorivnim ćelijama. Razvoj vode kompanije IFC (joint-venture Toshibe i United Technologies, koji rade za Space Shuttle) i Ballard iz Kanade. Svi japanski proizvođači jako su uključeni u taj projekt, a sada se Toyota konačno odlučila na tržišni iskorak.

Toyota FCV (Fuel Cell Vehicle), odnosno Fuel Cell Sedan je limuzina dugačka 474,5, široka 179 i visoka 151 cm, koja koristi novu koncepciju ‘gorivnih ćelija’ (Fuel Cell). Vodikov energetski izvor sastoji se od 400 gorivih ćelija, smještenih u četiri paketa. Svaka ćelija razdvojena je folijom presvučenom platinom. Folija je elektrolit, a platina katalizator. S jedne strane struji kisik (odnosno zrak), a s druge vodik. U reakciji elektroni preskaču s atoma vodika na atome kisika.

U paketu gorivnih ćelija platinirana folija razdvaja vodik i kisik, propuštajući samo pozitivno nabijene protone. Zaostali elektroni nabijaju elektricitetom grafitne ploče kroz koje struji vodik. Protoni na drugoj strani stvaraju pozitivan naboj. Tako se stvara razlika potencijala, odnosno električna energija koja se koristi za pogon elektromotora. Dobivena istosmjerna struja se u inverterskom pretvaraču pretvara u izmjeničnu i tako napaja AC elektromotor.

Toyota koristi novu generaciju membranskih gorivnih ćelija koje razvijaju snagu od 3 kW iz litre obima (do sada je bilo uobičajeno 1,5). Vodik se sprema u dva specijalna rezervoara, od po 22 l, pri pritisku od 700 bara. Zbog toga je spremljena količina dovoljna za 700 km vožnje. Performanse su sasvim pristojne – najveća je brzina 170 km/h, a ubrzanje od 0 do 100 km/h traje 12 s.

Izvor: Bug.hr/Sigurnost u prometu

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)