STIŽE SPAS ZA MILIONE LJUDI: Pronađen lijek za dijabetes!?
Istraživači sa MIT-ovog David H. Koch Instituta za integrativno istraživanje kancera, u saradnji sa Harvardskim institutom za matične ćelije (HSCI) te nekoliko drugih institucija razvili su tehnologiju koja obećava skori lijek za dijabetes tipa 1.
[AdsWithin]
Riječ je o vrlo složenom bioinžinjerskom radu kojem je suština produciranje ćelija za proizvodnju inzulina u tijelu, koje su razvijene iz matičnih ćelija. Postignuti rezultati su predstavljeni javnosti nakon osam godina predanog rada.
Da je riječ o vrlo važnom koraku naprijed, koji pokazuje da postoji mogućnost skorog prevladavanja problema u liječenju dijabetesa tipa 1 smatra i jedan od direktora u HSCI-ju Doug Melton.
Ključni pomak je u tome što se se na animalnom modelu pokazalo da bi se novi način “umetanja” ćelija u sisare mogao barem 6-8 mjeseci pokazati biokompatibilnim, bez izazivanja tzv. inflamatornog odgovora ili nekog drugog neželjenog efekta.
Očekuje se da bi uskoro mogla početi klinička ispitivanja.
Dijabetes tipa 1 vrlo je neugodna autoimuna bolest, u kojoj imuni sistem ubija u pankreasu beta ćelije koje proizvode inzulin. Zasad je najbolji način liječenja koji nudi medicina ubrizgavanje dnevne doze inzulina.
Posljedice dijabetesa tipa 1 su u dosta slučajeva vrlo teške, znaju dovesti do sljepila, srčanih bolesti i smrti.
Očekuje se i napredak u tretmanima za nešto manje opasan dijabetes tipa 2, koji u mnogim zemljama poprima razmjere epidemije.
Izvor: DozaZdravlja / HARVARD gazette