PRAVITE LI IH I VI? Pet velikih grešaka koje ljudi čine kad se prehlade…
Zdravlje je najvažnije i često se o njemu počnemo brinuti tek kada nas nešto “stisne”. U nastojanju da što prije dođu do ozdravljenja, mnogi prave greške koje, ne samo da mogu odgoditi ozdravljenje, nego čak uzrokovati i veće probleme.
Ovo je 5 pogrešnih stvari koje najčešće radimo kada smo bolesni, a ne bismo trebali, piše Večernji list, prenoseći Yahoo.
1. Previše lijekova
Kada “zaradimo” prehladu ili gripu, mnogi će posegnuti za ponekim farmaceutskim proizvodima u nadi da će što prije ozdraviti. Ako ste prehlađeni ili bolujete od gripe htjet ćete što prije umiriti simptome. Pri tome uzmete jednu dozu nekog medikamenta, ali za15-ak minuta ne osjećate poboljšanje pa posegnete za još jednom dozom? Oprez, to može odgoditi ozdravljenje za dan ili dva, a prije uzimanja bilo kojih proizvoda za smanjenje simptoma prehlade proučite koje je vrijeme djelovanja i koja je preporučena doza. Pretjerana uporaba lijekova tokom prehlade može izazvati nove neželjene simptome i nuspojave.
2. Pretjerano ispuhivanje nosa
Čini se logičnim, zar ne? Kada ste prehlađeni i curi vam nos, trošite na desetke papirnatih maramica kako biste što prije “ispuhali prehladu”. Ipak, iako će jako “puhanje nosa” donijeti trenutno olakšanje, to može dovesti do toga da “povučete” u sinuse tekućinu/slinu koja sadrži bakterije. Rješenje? Kada ispuhujete nos, radite to nježno i polako i nemojte pritom stiskati nosnice.
3. Pretjerujete s kofeinom u nadi da ćete dobiti više energije
Kada ste prehlađeni ili bolujete od gripe, morate uzeti vrijeme za oporavak. Hidratacija, osim mirovanja, vrlo je bitna stavka pri ozdravljenju. Ako pokušavate izdržati još koji dan na poslu pa posegnete za većom količinom kofeina, ne radite sebi dobro, jer to dodatno dehidrira vaš organizam i čini stvari malo težima.
4. Uzimate stare antibiotike
Jeste li jednom dobili recept za antibiotike, ali niste potrošili cijelo pakiranje? Vjerovatno. Možda ste među onima koji su zdušno sačuvali ostatak lijekova “ako opet zatreba”. Antibiotici djeluju na bakterije, a ne na viruse pa nema smisla posezati za njima ako su uzročnici virusi. Pogotovo, nikada ne biste trebali uzimati antibiotike na svoju ruku, bez preporuke doktora.
5. Ne pratite uputstva za uporabu spreja za nos
Začepljen vam je nos, imate problema s disanjem i težite udahnuti malo kisika kroz te “zakrčene nosnice”? Vjerovatno onda ne ispuštate iz ruke sprej za nos. Prije upotrabe svakako pročitajte uputstva za primjenu i obavezno ih se pridržavajte. Ako ga koristite duže nego je preporučeno, to može dovesti do nove upale i novih zdravstvenih problema.