AKO IMATE OVA TRI FAKTORA, ČUVAJTE SE NOVE BOLESTI: Pod stresom ste, previše radite i okruženi ste s puno “hemije” u zraku

sarkoidozaVeć su je prozvali bolešću 21. stoljeća, a sve je češća i kod nas. Sarkoidoza nije nimalo bezazlena bolest, najčešće zahvaća pluća i iako se uglavnom uspješno liječi – a u nešto manje od 3 posto slučajeva može voditi čak i do fatalnog ishoda!

Jedna dobra vijest za pušače je ta da oni imaju relativno male izglede da dobiju ovu bolest, jer katran i smola koji se inače nakupljaju u pušakim plućima i izazivaju cijeli niz drugih opasnih oboljenja, na zasad nedovoljno jasan način sprječavaju razvoj sarkoidoze.

Zašto je zovu bolesti 21. stoljeća? Zato što tek kad se u kombinaciji sklope tri faktora karakteristična za moderno doba – sarkoidoza ima velike šanse da napadne ljudski organizam. Ta tri faktora su stres, previše rada i izloženost udisanju raznih hemijskih vještačkih spojeva kojih danas ima gotovo posvuda (osvježivači zraka, uništavači insekata i sl.)

Prems stranivi PlivaZdravlje, sarkoidoza je multisistemska granulomatozna bolest nepoznate etiologije koju karakterizira nakupljanje T-limfocita i fagocita u zahvaćenim organima, te nestanak normalne građe tkiva.

Najčešće se javlja u osoba između 20 i 40 godina u Sjevernoj Europi ili kod američkih crnaca. Rizik od razvoja sarkoidoze tokom života posebno je visok kod muškaraca (1.15%) i žena (1.6%) u Švedskoj, te američkih crnaca (2.4%). Pojedinačni provocirajući faktori ili poremećene obrambene reakcije organizma potaknute vanjskim faktorima mogu biti odgovorni za pojavu bolesti, kao i genetički faktori.

Od općih simptoma prisutni su: povišena tjelesna temperatura, gubitak tjelesne težine do anoreksije, te umor. Pluća su najčešće zahvaćeni organ, pa se javlja kašalj i otežano disanje zbog zahvaćenosti plućnog tkiva, a zahvaćeni mogu biti i dišni putevi, što rezultira otežanim protokom zraka.

Bolest može biti bez simptoma, te se otkrije slučajno pri rutinskom rendgenskom pregledu pluća kao infiltracija u plućnom tkivu. Simptomi ovise o zahvaćenosti organa, pa mogu biti lakši ili teži. Od općih simptoma prisutni su: povišena tjelesna temperatura, gubitak tjelesne težine do anoreksije, te umor. Pluća su najčešće zahvaćeni organ, pa se javlja kašalj i otežano disanje zbog zahvaćenosti plućnog tkiva, a zahvaćeni mogu biti i dišni putevi, što rezultira otežanim protokom zraka. Zahvaćena može biti i nosna sluznica. Koža je zahvaćena u 25% slučajeva i očituje se osipom i potkožnim čvorićima. Zahvaćenost očiju, uveitis, može dovesti do sljepoće. Zahvaćenost srčanog mišića uzrokovat će poremećaje srčanog ritma, provodljivosti, te srčano zatajenje. Mogu biti zahvaćeni i koštana srž, jetra, slezena, te bubrezi (zbog poremećenog metabolizma kalcija) i središnji živčani sustav. Osim njih mogu biti zahvaćeni mišićno-koštani, reproduktivni, te probavni sustav i žlijezde s vanjskim izlučivanjem. Glavno obolijevanje i smrtnost odnosi se na slabljenje plućne funkcije, dok se na razvoj sljepoće može utjecati primjenom kortikosteroida.

Oko 10% pacijenata razvije ozbiljni poremećaj očne, plućne ili neke druge organske funkcije, no smrtnost od sarkoidoze je manja od 3%. Fibroza pluća, koja vodi u plućno i srčano zatajenje, najčešći je uzrok smrti.

LIJEČENJE

U velikom broju slučajeva dolazi do spontanog povlačenja bolesti, pa je time odluka o terapiji teža. U svakom slučaju liječenje je potrebno kod napredujuće plućne, očne i srčane bolesti. Osnovno liječenje su kortikosteroidi.

(Doznajemo.com)

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)