SKRIVENI I OPASNI NEPRIJATELJI: Znate li koje četiri navike trajno mogu oštetiti vaše bubrege!
Bubrežni nefroni svakih 45 minuta profiltriraju pet litara vode sadržane u krvi. Zato zdravo tijelo može svaka 24 sata izbaciti oko dvije litre otpadnih tvari u obliku urina. Ovu prirodnu detoksikaciju možete ozbiljno narušiti na najmanje četiri načina.
Bubrezi reguliraju krvni pritisak, ravnotežu vode i elektrolita, te eliminiraju štetne tvari iz organizma. Ako imate na umu sve ove važne funkcije bubrega i činjenicu da se šteta nanesena bubrezima često ne može popraviti, korigirajte sljedeće navike!
1. Dugotrajno korištenje tableta protiv bolova
Dugotrajno korištenje tableta protiv bolova, posebno u većim količinama, štetno djeluje na tkivo i strukturu bubrega. I lijekovi koji se dobiju na recept i oni bez recepta mogu utjecati na smanjenje dotoka krvi u bubrege. Nesteriodni protuupalni lijekovi koji se koriste za liječenje bolova i povišene temperature, glavni su uzrok tome. Između jedan i tri posto novih slučajeva kroničnog zatajenja bubrega godišnje može biti uzrokovano zloporabom lijekova protiv bolova. Slično djelovanje mogu imati i neki lijekovi protiv visokog tlaka.
2. Cigarete
Negativan utjecaj cigareta na pluća i srce već je poznat, no istraživanja pokazuju da su pušači skloniji imati bjelančevine u urinu, što je znak oštećenja bubrega. Bolesti koje utječu na rad bubrega, poput dijabetesa i visokog tlaka, također pogoršava sklonost cigaretama, a pušačima češće treba dijaliza ili transplantacija bubrega, pokazala su istraživanja.
3. Prehrana bogata šećerom
Previše šećera vodi zdravstvenim problemima, poput dijabetesa i pretilosti, a to su rizični faktori za bolest bubrega. Smanjite unos šećera u organizam i smanjit ćete rizik od navedenih oboljenja. Manje prerađenih šećera znači i manje kalorija, kemikalija i soli, a struk i bubrezi će vam biti zahvalni!
4. Previše soli
Puno slane hrane može povisiti krvni tlak. Visok tlak oštećuje bubrege i, s vremenom, može dovesti do zatajenja bubrega. Dok uobičajena američka prehrana sadrži oko 3.300 mg soli dnevno, zdravstvene organizacije preporučuju dnevni unos od 2.300 mg, dakle oko žličicu soli. Oni s visokim tlakom i bolesnim bubrezima trebaju unositi još manje soli – oko 1.500 mg dnevno. Za početak, smanjite unos prerađene hrane i što manje posežite za soljenkom!
(Doznajemo/Ordinacija.hr)