SADA I KOD NJIH… U južnokorejskoj metropoli ženski parking prostori širi i obilježeni pink bojom…
Južna Koreja uvela je posebna mjesta za parkiranje koja su namijenjena isključivo za žene. Ta mjesta su označena ružičastom bojom.
[AdsWithin]Tu su vijest ovih dana prenijeli mnogi mediji, ističući da je projekat u Seulu vrijedan je oko 100 miliona dolara te da mu je cilj da poboljša uslove života u metropoli za ljepši pol.
Vijest, doduše, nije nova. Takva parkirna mjesta postoje u Koreji godinama. Mediji su još 2009. prenijeli vijest da Koreja eksperimetira s takvim rješenjima, a sada je glavni grad te zemlje odlučio uložiti pozamašna sredstva u projekt.
Potez gradskih vlasti Seula kritičari su već proglasili seksističkim, dok je dio žena pozdravio odluku.
Moguće da je da su dame zadovoljne jer su parking mjesta raspoređena i u blizini šoping centara, ali i liftova i stepenica gdje je bolja rasvjeta.
Daily Mail, pišući o projektu koji se ovoj provodi u Seulu, napominje da “women-only” parkirna mjesta postoje i u Kini, Kuvajtu, Maleziji, Indoneziji, Austriji i Italiji.
Očito im je promaklo da su i mnoge druge zemlje, među ostalim i Hrvatska, odavno uključene u taj trend – ispred trgovačkog centra Emmezeta u Donjem Stupniku kraj Zagreba još 2008. rozim cvjetićima označili su parkirna mjesta na kojima žene imaju prednost pred muškarcima.
Ovako je to izgledalo u Zagrebu: Parkirna mjesta za žene 2008. su obilježena ispred šoping centra Emmezeta
Neke su žene time bile oduševljene, a neke baš i ne. “Ugodno me iznenadilo da na ovom parkiralištu mi žene imamo prednost”, izjavila je tada za 24sata Marina P., no neke posjetiteljice ovog šoping centra bile su drugačijeg mišljenja. “To je diskriminacija. Kaj oni misle da se mi ne znamo parkirati pa nas žele odvojiti? To bi sve trebalo biti za invalide”, kazala je jedna od njih i na ružičastom parkiralištu nije htjela parkirati.
Godinu kasnije žene su dobile posebna parkirna mjesta i u gradskoj garaži u Rijeci, od muških šira za metar i 30 centimetara.
Nakon toga su “ženska” parkirna mjesta bila iscrtavana i na raznim drugim mjestima, najčešće ispred šoping centara. Uvijek u rozoj boji, samo su se simboli promijenili – nakon cvjetića i ženskih silueta, u upotrebu su ušli simboli dječjih kolica. Očito su autori tih projekata, zbog brojnih prigovora da je riječ o seksizmu, pribjegli objašnjenju da to nisu mjesta za žene, nego za žene s malom djecom.
(Doznajemo.com)