PREMALO SNA DOVODI DO NERVOZE, DEBLJINE, OVISNOSTI: Spava li dijete dovoljno?

Kod beba i male djece jedno je od glavnih pitanja i roditeljskih briga kako ono spava. Roditelji planiraju rutine pred spavanje, razmjenjuju se savjeti… Kako dijete raste nekako pitanje spavanja dospijeva u drugi plan. Tu je škola, sport, jezici, kompjuter, društvo, izlasci… Međutim, dovoljno kvalitetnog sna bitno je i kod starije djece i adolescenata.

Roditelji usmjereni na uspjeh u školi i mnogobrojne vanškolske aktivnosti često zaboravljaju da je san jednako važan za pravilan rast i razvoj djeteta baš kao i zdrava ishrana i redovno vježbanje.

Nedovoljno sna dovodi do razdražljivosti

Spavanje ima značajnu ulogu u razvoju i sazrijevanju mozga, ali i cijelog organizma. Tokom spavanja oslobađaju se hormoni potrebni za rast i sazrijevanje. Za svakodnevno funkcionisanje djeteta neophodno je dovoljno kvalitetnog sna. Nedovoljno sna dovodi do razdražljivosti, nervoze, čestih promjena raspoloženja, slabijeg snalaženja u socijalnim situacijama.

Premalo sna može se odraziti i na uspjeh u školi kroz teškoće sa učenjem, probleme sa koncentracijom i usmjeravanjem pažnje, hiperaktivnost. Dijete može biti nepažljivo i hiperaktivno na času naprosto jer je pospano. Nezainteresovano i neaktivno jer je umorno.

Nedovoljno sna utiče na metabolizam, što dovodi do povećanog unosa kalorija i zdravstvenih problema povezanih sa prekomjernom težinom. Kod adolescenata može postojati i otežana kontrola emocija i impulsa. Umor se može odraziti na sposobnost donošenja odluka i brzinu reagovanja. Sve ovo može biti značajan faktor u razvoju rizičnih ponašanja karakterističnih za ovaj uzrast (zloupotreba psihoaktivnih supstanci na primjer)

Koliko treba da spavaju osnovci?

Od djeteta do djeteta, naravno, varira neophodna količina sna. Istraživanja pokazuju da većina osnovaca spava u prosjeku oko 9 sati, a značajan procenat djece i manje od 8. Generalna je preporuka da je to bude između 10 i 12 sati. Dužina, takođe varira i od situacije u kojoj se dijete nalazi. Ukoliko je pod povećanim psihofizičkim opterećenjem (serija napornih treninga, priprema za takmičenje, polazak u školu…) potrebno mu je više sna i odmora. Djeca koja tokom radne nedjelje manje spavaju noću to treba da nadoknade vikendom ili poslijepodnevnim odmorom ukoliko je to moguće.

Koliko treba da spavaju srednjoškolci?

U ovom uzrastu djetetu je potrebno između 8,5 i 10 sati spavanja. Istraživanja pokazuju da i srednjoškolci spavaju u prosjeku manje od preporuka i stvarnih potreba, oko 7 sati. Teško jutarnje buđenje ukazuje na nedovoljno sna uglavnom zbog prekasnog odlaska u krevet.

Kako pomoći djetetu da dovoljno spava?

Što je dijete starije teže ga je podstaći da ide na vrijeme na spavanje. Neophodno je zdrave navike u vezi spavanja njegovati od najranijeg uzrasta. Odlazak na spavanje je nešto o čemu nema „velikih pregovora“ niti treba dopustiti beskonačno odlaganje. Rutina pred spavanje je možda najbolji način da dijete zaspi na vrijeme i na taj način dobije dovoljno sna. Rutina koju osmislite, kod mlađeg djeteta, može se sastojati npr. od kupanja, čitanja priče i maženja pred spavanje. Treba izbjegavati aktivnosti koje razbuđuju. Rutina bi trebala da bude slična svako veče. Tokom vikenda, praznika ili raspusta, kada su djeca odmornija, možete i da pomjerite odlazak na spavanje nešto kasnije.

Kod adolescenata razgovor o prethodnom danu ili o planovima za sljedeći i dobra knjiga mogu biti kvalitetan uvod u spavanje. Neophodno je ograničiti internet, igrice ili TV prije odlaska na spavanje, a idealno bi bilo da se i ništa od toga ne nalazi u dječijoj sobi.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)