LOŠ SAN MOŽE DA VAM UGROZI ŽIVOT: Apneja je mnogo ozbiljnija nego što se misli
Apneja u spavanju ozbiljan je poremećaj disanja u spavanju koji karakteriziraju opetovane epizode prestanka disanja. Pojedine epizode mogu trajati i do 2 minute.
Pri tome dolazi do promjene općeg stanja u organizmu, bradikardije (usporenog rada srca), cijanoze (plavetnila vidljive sluzokože i kože) ili bljedila i hipotenzije (pada krvnog pritiska). Apneju prati i određena desaturacija (smanjenje) kiseika u perifernoj krvi.
Pored toga što je ona prateći simptom određenih bolesti svako u životu može imati po koju apneju tokom noći, naročito kod velikog umora ili nakon konzumacije alkohola u večernjim satima. O apneji (kao bolesti), se govori kada se javlja više od 5 apneja u jednom satu ili kada je zbir apneja ili hipopneja u jednom satu veći od 10 u toku spavanja.Apneja sindrom u spavanju ili opstruktivni apneja sindrom (eng. Obstructive sleep apnea), je poseban entitet apneje (koji se naziva i bolešću spavanja) sa dosta velikom učestalošću kod prividno zdravih osoba. Procjenjuje se da je oko 5% odrasle populacije (naročito muškog pola) zahvaćeno ovom bolešću.
Kako piše “Canadian Medical Association Journal”, rizik za upalu pluća je bio dodatno povećan kod osoba s izraženijom apnejom. U studiji su korišteni podaci prikupljeni od 34.100 ispitanika u razdoblju od jedanaest godina.
Stručnjaci dobijene nalaze objašnjavaju time što apneja uzrokuje privremenu blokadu gornjih disajnih puteva i tako onemogućava dotok kiseonika, što može dovesti do inhaliranja sadržaja iz grla u pluća i razvoja upale pluća. Rizik za upalu pluća povezan s apnejom je bio dodatno povećan u kombinaciji s drugim zdravstvenim problemima, kao što su na primjer bolesti srca, dijabetes ili demencija.