Predsjednici Grabar-Kitarović u Slovačkoj uručen počasni doktorat
Predsjednici Kolindi Grabar-Kitarovič koja boravi u službenom posjetu Slovačkoj Republici, na Sveučilištu Matej Bel u Banskoj Bistrici dodijeljen je počasni doktorat Sveučilišta na temelju dosadašnjih akademskih i profesionalnih postignuća.
Uoči uručenja počasnog doktorata, rektor Sveučilišta prof. dr. sc. Vladimír Hiadlovský kazao je kako je riječ o ambicioznoj i iznimno empatičnoj osobi snažnih uvjerenja, priopćio je Ured predsjednice.
Osvrnuvši se na međunarodno obrazovanje i iskustvo, kazao je kako je Predsjednica imala vrlo značajnu ulogu u ulasku Republike Hrvatske u Europsku uniju te da je bila prva žena na tako visokom mjestu u NATO-u gdje je radila na približavanju Sjevernoatlantskog saveza građanima. Posebno je istaknuo njezine vanjskopolitičke aktivnosti, kako na području Jugoistočne Europe, tako i na povezivanju država članica EU-a kroz inicijativu “Jadran-Baltik-Crno more” te njezino zagovaranje promicanja jače srednjoeuropske suradnje.
Zahvalivši se na dobivenom počasnom doktoratu, Predsjednica je istaknula važnost obrazovanja i cjeloživotnog učenja. “Još jednom vam hvala što me prepoznajete ne samo kao još jednu europsku predsjednicu, nego kao nekoga tko je zaista predan europskim vrijednostima i tko ih je dosad, a i ubuduće će ih zagovarati kroz cijeli život”, istaknula je Predsjednica.
U svom predavanju na temu “Sadašnji europski i svjetski izazovi: Perspektiva iz južne Srednje Europe”, Predsjednica je kazala kako je naš srednjoeuropski kulturni krug kroz stoljeća funkcionirao kao nedjeljivi i jedinstveni prostor, oblikujući naše zajedničko nasljeđe. Srednja je Europa uvijek bila područje gdje su se paralelno razvijali ljudi, njihove ideje, znanje i vještine. “Možete li zamisliti ovaj prostor kako ga ja vidim: od Baltika do Jadrana, od sjevera do juga na prostoru Srednje Europe. Za mene Hrvatska je južna Srednja Europa. To je mjesto gdje združujemo Srednju Europu sa Sredozemljem”, istaknula je Predsjednica.
Nadalje, Predsjednica je kazala kako moramo neprestano poticati daljnje razumijevanje među ljudima Srednje Europe te nastaviti dijalog i poduzeti trajne mjere za oživljavanje našeg zajedničkog identiteta.
“Kad razmišljam o sadašnjim izazovima, znajući koliko je Srednjoj Europi teško još jednom čak i zamisliti mogućnost sukoba na našem kontinentu, pomislim na Winstona Churchilla, koji je rekao kako “se iz snažnih složenosti javljaju snažne jednostavnosti”. Suočeni sa sadašnjim europskim i svjetskim izazovima, imamo izbor. Oni nas ili mogu svladati ili možemo shvatiti da se zaista javljaju snažne jednostavnosti. Europa, napose Srednja i Južna Europa, pobijedila je u svojoj prošlosti gotovo nemoguće probleme. Stoga mi to možemo ponovno.”
“Mnogi mogu reći kako su Europsku uniju shrvali sustavni izazovi s kojima se trenutno suočava. Među njima je kriza vizije, kriza strategije, kriza identiteta pa čak i kriza vodstva. To utječe na razinu solidarnosti i kohezije unutar EU-a i potencijalno na europski projekt u cjelini”, kazala je Predsjednica dodavši kako bi Europa čvrstom odlučnošću trebala sačuvati vjeru u sebe te nastojati djelovati kao stabilizirajuća snaga na kontinentu i globalno.
Govoreći o energetskoj sigurnosti, terorizmu i migrantskoj krizi s kojima je Europa suočena, predsjednica Grabar-Kitarović kazala je kako moramo pronaći sveobuhvatnu zajedničku politiku utemeljenu na zajedničkom djelovanju.
Osvrnuvši se na migrantsku krizu, Predsjednica je kazala kako se moramo baviti uzrocima te krize, a to je borba protiv ISIL-a, korupcije, nejednakosti, siromaštva, ekstremizma te radikalizma. Naglasila kako nam je za to potrebna diplomacija, diplomatsko djelovanje, borba protiv terorizma te razvojna pomoć.
Predsjednica je tijekom dana posjetila Trnavu gdje je obišla crkvu sv. Ane i baziliku sv. Nikole, grobove Antuna Vrančića i sv. Marka Križevčanina te rodnu kuću zagrebačkog nadbiskupa i kardinala Juraja Haulika.