SA LJETOM DOLAZI I DO VEĆEG ZNOJENJA TIJELA: Evo na koji način možete spriječiti ili ublažiti znojenje…

Znojenje

Ta temperatura je 37 stepeni Celzijusa. Ona je tačno tolika jer održava ravnotežu između topline koju proizvodi tijelo te topline koju gubimo. Ukoliko dođe do porasta tjelesne temperature na više od 37 stepeni, bilo uticajem okoline, napornim fizičkim radom ili iz nekog drugog razloga, pojačava se tjelesna temperatura i lučenje znoja.

Voda, koja čini većinu sastava znoja, tada hladi tijelo kako bi vratila temperaturu na normalan nivo. Osim što znojenje reguliše tjelesnu temperaturu ono služi i za rješavanje toksina iz organizma. Prosječno se dnevno izluči oko 7 decilitara znoja.

Znoj se iz našeg tijela luči preko znojnih žljezda, ekrinih i apokrinih. Njihov broj na tijelu se kreće od oko 2 do 5 miliona.

Uzroci znojenja

Ekrinih ima najviše te se nalaze na dlanovima i donjem dijelu stopala, dok su apokrine smještene da neke dijelove kože, npr. ispod pazuha i oko genitalija.

Apokrine su najčešće odgovorne i za neugodan miris koji prati znojenje jer one znojem izlučuju proteine i ugljikohidrate koji miješanjem sa bakterijama na površini kože daju taj neugodan miris. Taj miris može biti različit te jačeg ili slabijeg intenziteta, a često ovisi i o hrani i pićima koje konzumiramo.

Mnogi ljudi muku muče zbog pretjeranog znojenja koje se najviše odvija na predjelu pazuha, grudi i dlanova. Najčešće se pojavljuje kod fizičkog rada, stresa, kod debljih osoba, za vrijeme trudnoće ili samo pod utjecajem vruće okoline.

Prekomjerno znojenje pogađa velik broj ljudi, a osim zbog već navedenih uzroka ono se može pojaviti i kao posljedica nekih bolesti kao što je gripa, upala pluća ili srčanog udara. Može ga potaknuti i povećani unos alkohola, kofeina, ljute hrane te nekih lijekova.

Prekomjerno znojenje može narušiti kvalitet svakodnevnog života, no ipak postoje načini kojima se ono može suzbiti ili smanjiti.

Prehranom protiv pretjeranog znojenja

Potrebno je paziti na prehranu i pokušati smanjiti konzumaciju začinjene prehrane, kafe i nikotina. Kako se znojenjem gubi tekućina i elektroliti, najviše kalija, iz tijela treba ih nadoknaditi ispijanjem vode te jedenjem banana, naranča ili paradajza. Tu su korisni i neki čajevi kao što su čaj od žalfije, lista oraha ili kore hrasta.

Iako se često naglašava brijanje dlaka ispod pazuha, one ne utječu na količinu znoja ili njegov miris. Korisna strana brijanja je što omogućuje lakši pristup dezodoransima i antiperspirantima prije čijih nanošenja je važno kožu prije dobro oprati vodom i sapunom.

Izvor: Mojezdravlje.info

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)