SMRTNA OPASNOST VREBA IZ KAUČA! Prekriveni su kemikalijama koje izazivaju rak, posebno su opasni za djecu u majčinoj utrobi

trudnica-700

Tvari otporne na vatru (flame retardants) toksične su kemikalije kojima se špricaju kauči, madraci, tepisi i drugi namještaj kako bi se spriječilo izbijanje požara.

Već se duže povezuju s rakom i problemima u razvoju djece. Nova studija ističe opasnost kojoj su izložena prije svega djeca u maternici. Kod njih se zbog izloženosti ovim kemikalijama smanjuje kvocijent inteligencije i povećava rizik od hiperaktivnosti.

“Imamo novu studiju koja donosi zabrinjavajuće rezultate”, rekla je Sarah Janssen, američka znanstvenica iz Natural Resources Defense Councila.

Iako proizvođači više ne koriste kemikalije koje su se pratile tijekom istraživanja, polibromirane difenil-etere (PBDE), one se još uvijek nalaze na tapeciranom namještaju, tapisonima i odjeći napravljenoj prije 2005. “Ovi toksini su vrlo rašireni u okolišu i našim tijelima. Nažalost, šteta koju čine je nepovratna”, rekla je dr. Janssen.

Voditelj istraživanja Aimin Chen s Cincinnati College of Medicine je rekao:

“Studije na životinjama su pokazale da PBDE može remetiti ravnotežu hormona štitnjače, uzrokovati hiperaktivnost i probleme s učenjem.”

“Naša studija jedna je u nizu koja ističe opasnost koju PBDE ima na trudnice, tj. njihovu nerođenu djecu. PBDE se nalazi u domovima i uredima, nalazi se na starom namještaju, tepisima, pjeni i elektronici, studija upozorava na toksičnost, prije svega za djecu u razvoju”, dodao je.

Naime, oni su ustanovili da su djeca čije su majke tijekom drugog tromjesečja trudnoće imale najviše razine PBDE, imala kognitivne poteškoće u petoj godini života te veću razinu hiperaktivnosti u dobi od druge do pete godine.

Neke prijašnje studije su pokazale da žene s visokom razinom ovih kemikalija u krvi teže ostaju trudne te rađaju manje bebe. Druge studije su spomenute kemikalije povezivale s neplodnošću kod muškaraca, te ranom pojavom puberteta kod djevojčica i urođenim manama.

Ako imate namještaj ili predmete koji sadrže pjenu od polyurethanea, zamijenite ga onim koji su punjeni vunom, pamukom ili poliesterom.

Dr. Janssen savjetuje kako smanjiti izlaganje otrovima u kući:

Često čistite usisavačem koristeći HEPA filter i mokru krpu, kojom ćete proći po površinama kako biste smanjili nakupljanje prašine po kući. HEPA (visoka učinkovitost zraka i čestica) filtar zarobljava fine čestice prašine koje mogu izazvati astmu i simptome alergije. HEPA filtri imaju različite razine filtracije, što veći broj filtara, više eliminiranih čestica. Također je važno da je usisivač, u kombinaciji s HEPA filtrom, zračno nepropustan, tako da čestice prašine ne mogu izaći vani.

Klonite se čišćenja s krpama ili kućanskim pomagalima kojima dobar dio prašine raspršujete u zrak.

Često perite ruke, običnim sapunom i vodom, jer je prijenos prašine s ruku u usta glavni način izlaganja toksinima.

Prekontrolirajte tapecirani namještaj koji sadrži pjenu i izbacite sve oštećene predmete koji imaju poderanu navlaku, a pjena je izgubila oblik ili se komadići raspadaju. [magazin.hr]

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)